Opieka zdrowotna i społeczna ma być bliższa potrzebującym
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie rozdzieli środki z programu regionalnego na projekty poprawiające dostępność usług kierowanych do najbardziej potrzebujących mieszkańców.
Środki, jakie w swojej gestii ma Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, są przypisane do działania 8.3 „Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych” programu regionalnego na lata 2014–2020. Zgodnie z nazwą, pieniądze mają przyczynić się do poprawy jakości świadczonych usług, a przede wszystkim przybliżyć je do mieszkańców rzeczywiście potrzebujących wsparcia. Chodzi więc m.in. o stopniowe redukowanie tzw. pomocy instytucjonalnej na rzecz – w miarę oczywiście możliwości i przy zachowaniu racjonalności stosowanych rozwiązań – pomocy, usług świadczonych lokalnie, w miejscu lub blisko miejsca zamieszkania osoby z tej pomocy lub usługi korzystającej. Pomoc zdrowotna lub usługa społeczna nie powinny – jeżeli nie jest to konieczne – wyrywać wspieranej osoby z jej otoczenia, ale przeciwnie, sprawiać, aby jak najbardziej angażować w pomoc i usługi środowisko lokalne.
Opiekunowie i asystenci
Temu mają służyć dotowane przez WUP projekty, które mogą polegać m.in. na rozwoju środowiskowych form pomocy i samopomocy poprzez:
∑ wsparcie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w tym ośrodków wsparcia np.: dziennych domów pomocy, klubów samopomocy,
∑ wykorzystanie dziennych opiekunów, asystentów osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta